Bliski przyjaciel… pies.

W kontekście naszych rozważań nad oksytocyną chciałabym Wam opowiedzieć o wyjątkowej zdolności budowania relacji między dwoma różnymi gatunkami. A konkretnie o tym jak tworzy się przyjaźń pomiędzy ludźmi i psami. Temat ten zgłębili szwedzcy naukowcy zafrapowani niezwykłymi umiejętnościami społecznymi psów. Jak to się dzieje, że psy są najlepszymi przyjaciółmi ludzi, sprawiają, że czujemy się szczęśliwsi oraz, że przy czworonożnym towarzyszu jego opiekunowi obniża się poziom stresu?

Selektywna hodowla

Otóż cała historia zaczyna się od udomowienia wilka a następnie wybieraniu takich egzemplarzy tego gatunku do rozmnażania aby miały konkretne i najbardziej pożądane przez ludzi cechy. W wyniku tego wieloletniego procesu selekcji, powstały poszczególne, często znacznie różniące się od siebie rasy. Jednak jedną z cech na której zależało wszystkim opiekunom psów (poza psami do walk) było aby psy były dobrymi towarzyszami ludzi. Udało się to do tego stopnia, że prawie każdemu kto ma swojego czworonożnego pupila trudno jest nam sobie wyobrazić inną istotę która zareaguje równie wielkim entuzjazmem na jego widok.

Okazuje się, że tym procesem kieruje specyficzna wrażliwość również na hormon oksytocyny, która została zapisana w kodzie genetycznym. Im większą dany pies ma wrażliwość na oksytocynę – tym bardziej społeczne będzie jego zachowanie, co może się nawet przejawiać w próbach nawiązywania kontaktu wzrokowego przez psa z właścicielem! Badacze z Japońskiego Uniwersytetu w Azabu odkryli, że przy większym natężeniu takiego kontaktu poziom oksytocyny w moczu ich właścicieli wzrasta, a właściciele czują się bardziej związani ze swoimi pupilami! Ale to nie koniec tego procesu, psy również odczuwają zaangażowanie ze strony swoich właścicieli a to prowadzi do zwiększenia się u nich poziomu oksytocyny. 

Relacja pomiędzy psami i ich właścicielami oparta jest na pozytywnej pętli wzajemnego napędzania wydzielania się oksytocyny.

Jak pokazują badania, nasza umiejętność budowania więzi z psami jest bardzo unikatowa. Taki efekt nie odzwierciedla się na przykład w relacjach pomiędzy ludźmi a wilkami, jak również pomiędzy ludźmi a szympansami (które wydają się być znacznie bliższe człowiekowi).

Mia E. Persson, Agaia J. Trottier, Johan Bélteky, Lina S.V. Roth, Per Jensen. Intranasal
oxytocin and a polymorphism in the oxytocin receptor gene are associated with human-
directed social behavior in golden retriever dogs. Hormones and Behavior, 2017; 95: 85
DOI: 10.1016/j.yhbeh.2017.07.016
Nagasawa, M. et al. Social evolution. Oxytocin-gaze positive loop and the coevolution of human-dog
bonds. Science 348, 333–336, doi:10.1126/science.1261022 (2015).

INNE
Comments

What do you think?

3 komentarze
22 sierpnia, 2021

I love reading your blogs! Thanks so much for the tips both in the blog and on your YouTube channel. As a new Interior Design student, I find them to be incredibly helpful, interesting, and inspirational. Keep up the great work!

22 sierpnia, 2021

Great tips! I’ve just discovered your Youtube channel, and I love it! Thanks for sharing your content and the day and life of a designer.

22 sierpnia, 2021

I am really impressed by the way you are doing business and I am just inspired by it!

Comments are closed.